90’ların Trendi Olan Saçta Meç’in Geri Dönüşü

Yayınlanma Tarihi: 4 Kasım 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Saç modasında eskiye dönüş son hızla devam ederken meç saç modelleri de tekrar gündeme gelmeye başlamıştır. Meç, ombre ya da röfleye benzer bir saç boyama işlemi olarak düşünülse de aslında onlardan bir hayli farklıdır. Ombrede yumuşak renk geçişleri ile saç aralarına ya da uçlara parlak ışıltılar yapılırken meç uygulanmasında ise daha keskin renk geçişleri söz konusudur. Bu yazımızda meç ne demek, nasıl yapılır ve meç saç modelleri hakkında bazı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Saçlarınıza meç yaptırmak istiyorsanız vereceğimiz bilgiler işinize yarayabilir.

Meç Ne Demek?

Saçlarına meç yaptırmayı düşünenleri bu konuda bilgilendirmek için ilk olarak; meç nedir? sorusunun cevabını verelim. Saç arasından ayrılan küçük tutamların renginin değişik tekniklerle açılması işlemi meç olarak adlandırılır. Röflede de saç rengi açılmaktadır fakat meç görünüm olarak daha çarpıcıdır. Meç uzun ve kısa tüm saç modellerine uygulanabilir. Uzun saçlara ipeksi bir parlaklık veren meç, kısa saçların da daha havalı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Meç Saç Rengi

Meç saç renkleri denince aklımıza çoğunlukla sarı renk tonları gelse de daha farklı renklerde de meç yapılmaktadır. Son dönemlerde gri, lila ve kırmızı meç renkleri de genç bayanlar arasında oldukça popüler. Koyu renk saçlarda gri ya da kırmızı meç harika durmaktadır. Açık renk saçlara uygulanan sarı meçler de bu sezon tekrar trendler arasında. Meç saç renginin çarpıcı görünümünü korumak için meçli saçlara özel bakım yapılmalıdır. Meç yapılırken saçlara uygulanan renk açma işlemi nedeni ile saçlarda yıpranma olacağı için uygulama sonrasında saçlara onarıcı bakım yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Saçta Meç

Saça meç nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bunun için kuaföre gitmeniz gerektiğini söylemeliyiz. Meç yapılacak saçlar özel işlemlerden geçirilerek istenen renk tonları elde edilene kadar saç rengi açılır. Boyalı ve doğal rengi koyu olan saçlara meç yapılırken kullanılan oksijen volümü daha fazla olmaktadır. Meç yapılırken istenen açık renk tonlarını elde edebilmek için saçlara gümüş sarı ya da sarı platin gibi açık renklerde sarartma işlemi uygulanır. Meç, normal bir saç boyama işlemi olmadığı için bunun kuaförde yaptırılması gerekmektedir. Güvendiğiniz bir kuaförde size yakışacak renklerde meç yaptırarak siz de daha havalı saçlara sahip olabilirsiniz.

 4 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...