Ara Makas Nedir

Yayınlanma Tarihi: 8 Haziran 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Pek çok saç kesim tekniği bulunmaktadır. Bu teknikler saçın daha iyi görünmesini sağlar. Saçın göze batan sevilmeyen kısımlarından kurtulmanızı sağlarlarken, saçınızın öne çıkan özelliklerinin daha da parlamasını sağlarlar.

Ara makas uzun yıllardır kullanılan bir saç kesim tekniği olsa da iyi bir ara makası her kuaför yapamayabilir. Ara makasın iyi görünmesi için hangi tip saçlara yapılması gerektiği, hangi amaçla yapılması gerektiği çok iyi bilinmelidir. Aksi taktirde saçlarınız kendi halinde çok daha kötü görünecektir. Ara makas ne işe yarar? Ara makas nasıl atılır? Ara makas nedir ne işe yarar? Ara makas erkeklerde kullanılır, kadınlarda da kullanımı var mıdır?

Ara makas işlemi erkeklerde kullanılması ile ön plana çıkmış bir saç kesimidir. Genel olarak erkeklerde uygulanmasının başlıca nedenleri vardır. Ancak iyi bir kuaför aynı tekniği kadınlarda da uygulamayı başarabilir.

Ara makas nedir? Ara makas, saçın seyreltilmesi için saç aralarına atılan makas anlamının taşır. Ara makas atılmasının nedeni saçın kabarıklığının önüne geçmektir. Çok kabaran veya çok gür olan saçları kullanmak kolay değildir. Bu nedenle ara makas işlemine ihtiyaç duyulur.

Ara makasla birlikte saçın aralarına atılan makaslar ile saç ciddi ölçüde kısaltılır. Bu saçın kabarmamasını sağlar. Saç çok daha kolay kullanılır. Elbette iyi bir kuaförün elinden çıkarsa. Ara makas yapılması çok kolaymış gibi anlatılsa da iyi bir kuaförün yapabileceği bir iştir. Ara makasta saçın bütününü öngörmek çok önemlidir. Saçın tamamı düşünülmeden atılan ara makaslar saçın çok daha kötü görünmesine neden olur. Ara makas işlemi normalde saçın kabarmaması için yapılırken bilinçsizce yapılınca çok daha fazla kabarır. Bu nedenle kuaförünüzün güvenilir olması çok önemlidir.

Ara Makas Nedir 1

Ara makas işlemi genellikle erkeklerde. Saçları zaten kısa olduğu için saçları uzarken ara makas atılan yerlerin kısalığı tolere edilebilir. Ancak kabarmasının önüne geçilmediği saçlara sahip olan kadınlarda da ara makas tercih edilir. Ancak kadınlarda ara makas kullanımı daha zordur.

Kadınları saçlarını erkeklere göre daha simetrik kullanırlar. Eğer atılan ara makasın ne etki göstereceği düşünülüp, toplam etki kafada birleştirilmezse ara makas felaketle sonuçlanacaktır. Kadınlarda tolere edilmesi daha zor olan ara makasın bir hatası saçın bir kısmının daha kabarık olmasına sebep olabilir. Bu anlatılan elbette ara makas attırılmaması için anlatılmamaktadır.

Ara Makas Nedir 2

Ara makas işlemi özellikle kıvırcık saçlık kişilerin asla atlamaması gereken bir işlemdir. Kıvırcık saçın ne denli zor kullanıldığını herkes bilir. Ara makas saçınızın hafiflemesini ve çok daha biçimli görünmesini sağlayacaktır. Saçlarınız gereksiz bir kabarıklıktan çok hacimli görünecektir. Kıvırcık saçlarda yapılan ara makas hataları, düz veya dalgalı saçlarda yapılan ara makas hatalarına çok daha kabul edilebilir olacaktır.

Ara Makas Nedir 3

Ara makas ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer şey ise ara makasın sıklığı olacaktır. Bazı kuaförler bu konuda sizin fikrinizi almak isteyebilirler. Olası bir felaketin önüne geçebilmeniz için bunun önlemini almanız gerekmektedir. Ara makas sık atıldıkça daha iyi gösteren bir şey değildir. Aksine çok sık atılan ara makaslar saçın çok kabarık durmasına neden olur. Uzun saçların içerisindeki kısa saçların yarattığı karmaşayı hayal etmek çok da zor değildir. Bu nedenle saçınızın gürlüğüne göre kuaförler bir karar vermelisiniz. Örneğin saçlarınızın normal bir sıklığı var ise iki ara makas sizin için yeterli olacaktır. Çok sık ve kabarık saçlarınız var ise ikiden fazlasını düşünebilirsiniz. Ancak yolunmuş gibi bir görüntüyle karşılaşmamak için dikkatli olunuz.

8 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...