Beyazlayan Saçlara Çözüm

Yayınlanma Tarihi: 16 Şubat 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Şunu belirtmek gerekir ki, saç beyazlamasına çözüm noktasında mucizevi bir bakım yöntemi veya ilaç maalesef bulunmamaktadır.  Saçların beyazlamasının en büyük sebebi genetik olmasıdır. Kalıtsal nedenler dışında aşırı stres ve üzüntü, dengesiz beslenme ve bazı hastalıklar saç beyazlamasına neden olmaktadır. Bu nedenler dışında saçlarınız herhangi başka bir belirti olmadan beyazlamaya başladıysa bunun nedeni %99 genetik nedenler ve yaşınızın ilerlemesidir. Peki saç beyazlamasına çözüm yok mudur? Bazı doğal ürünlerin kullanılması ile beyazlama süreci yavaşlatılabilir.

Beyazlayan saç telinin kendi rengine dönmesini saağlayan bir ilaç ya da yöntem bulunmamaktadır. Saç beyazlamasına çözüm olarak kullanılan geçici yöntemler saç boyaları, kına gibi ürünlerdir.

Saçlarınız yaşınız itibari ile erken beyazlamaya başladıysa beslenme alışkanlıklarınızı tekrar gözden geçirmenizi öneririz. Vitamin ve mineral eksikliği saçınızın sağlığını etkiler ve saçınızın beyazlamasına neden olur. B12, folik asit,çinko eksikliği saçlarınızın erken beyazlamasında etkilidir. Bu vitaminleri alacağınız gıdaları mutlaka beslenme programınıza eklemeniz gerektiğini unutmayın.

Saç Beyazlamasına Doğal Çözüm

 Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi herhangi bir ürünün ya da yöntemin beyazlamış saç telini eski rengine dönmesini sağlayacak bir etkisi yoktur.

Ancak beyaz saçlar için bitkisel çözüm önerileri ile saç beyazlamasını yavaşlatan sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saç Beyazlamasına Doğal Çözüm

Adaçayı

Durulama suyuna katacağınız ada çayı ile saçların beyazlamasını bir miktar yavaşlatabilirsiniz.

2 bardak kaynamış suya 2-3 çay kaşığı adaçayı tın ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra süzün. Soğuduktan sonra bu karışımla saçlarınızı ıslatın ve kurumaya bırakın. Tamamen kuruduktan sonra dilerseniz ılık su ile saçınızı durulayabilirsiniz.

Lor ve Karabiber

Koyu siyah ve kahve saçlarda etkili olduğu söylenen bu karışım için gerekli malzemeler lor ve karabiberdir. 10 gram lor ve  1-2 gram karabiberi iyice karıştırın. Karışımı saç derinizde özellikle beyazların fazla olduğu bölgelere sürün. Karışımı 1 saat bekletin ve ardından saçınızı temizleyin. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapmanız önerilir.

Kına

Beyaz saçlar için bitkisel çözüm deyince ilk akla doğal ürünlerden biri de kınadır. Kumral ve kızıl saçlarda var olan beyaları kapatmak için kına kullanabilirsiniz. Kına herhangi bir kimyasal içermediği için saçınıza zarar da vermeyecektir.

Saç Beyazlamasına Doğal Çözüm 1

Altın Çilek ve Mango Tohumları

Hazırlamak için ihtiyacınız olan ürünler Bektaşi üzümü olarak da bilinen altın çilek ve mango tohumlardır. Ürünleri eşit miktarda kullanarak karıştırın ve beyaz saçlarınızın olduğu bölgeye uygulayın. Kurumasını bekleyin ve ardından ılık su ile bolca durulayın. Beyaz saçlar için bitkisel çözüm için bu maske haftada 1 kez kullanılabilir.

Saç Beyazlamasına Doğal Çözüm 2

16 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...