Çam Terebentin Esansı ve Yağı Arasındaki Fark

Yayınlanma Tarihi: 21 Mart 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Kadınların saç bakımları konusunda oldukça farklı saç maskeleri olmaktadır. Piyasada yer alan saç bakım ürünlerini kullanmanın yanı sıra evde bulunan malzemeler ya da doğal yağlar ile de hazırlanmaktadır. Bu doğal yağlardan biri de çam terebentin yağı olmaktadır. Çam terebentin yağı çok güçlü ve yakıcı bir yağ olmaktadır. Bu yağ sayesinde saç derisinde yer alan gözenekler açılmakta ve saç derisi beslenmektedir. Beslenen saç derisi sayesinde saçlar kısa süre içerisinde daha hızlı uzamaktadır. Ancak saç derisine direk olarak çam terebentin yağının uygulanması yanlış olmaktadır. Güçlü ve yakıcı bir yağ olduğundan cilde direk uygulanması sonucunda ciltte tahriş meydana gelmekte, hassas ciltlerde tahrişin yanı sıra yanma ve kızarıklık da görülmektedir. Bu yüzden çam terebentin yağının mutlaka bir başka yağ ile ya da şampuanın içerisine konularak kullanılması daha sağlıklı olmaktadır. En kolay ve pratik kullanım olarak da şampuan içerisinde kullanılması gerekmektedir. Hem şampuanın içerisinde yer alması sayesinde şampuanın içerisinde bulunan kimyasal maddeler kaybolmakta ve bu sayede daha doğal bir saç bakımı yapılmaktadır.

Çam terebentin yağı da, çam terebentin esansı da çam ağacından elde edilmektedir. Ancak hem esansın hem de yağın çam ağacının farklı kısımlarından elde ettiğini belirtmek gerekmektedir. Çam terebentin yağı, çam ağacının gövdesinden çıkan baldan; çam terebentin esansı da çam ağacının dikenlerinden yapılmaktadır. Çam terebentin yağının ve çam terebentin esansının arasında tek fark ağacın farklı bölgelerinden yapılması olmaktadır. Bunların yanı sıra kişiler çam terebentin alırken yağı mı yoksa esansı mı alacaklarına karar verememektedir. Kişiler saç bakımı konusunda genel olarak çam terebentin yağını tercih etmektedirler. Ancak saç dökülmesi konusunda çam terebentin yağı yerine çam terebentin esansının kullanılması daha uygun olmaktadır. Çam terebentin yağı ile esansı farklı bölgelerden elde edilse de aynı amacı sağlamaktadır. Bu yüzden ikisinin birbirinin yerine kullanılmasında herhangi bir sorun olmamaktadır.

Çam terebentin yağının hem saça hem de cilde oldukça faydalı olsa da çok fazla kullanılmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yakıcı bir yağ olduğundan dolayı göz ile temasından kaçınılması gerekmektedir. Ayrıca çam terebentin yağının çok kullanımı sonucunda saçlar sertleşmekte ve birbirine dolanması durumu da oluşmaktadır. Bu yüzden çam terebentin yağının mutlaka belirli ölçülerde, belirli sürelerde kullanılması gerekmektedir.

Çam Terebentin Esansı ve Yağı Arasındaki Fark 1

Çam terebentin yağı kullanırken kişilerin ilk olarak kullanım şekli şampuan içerisine koyarak kullanmak daha iyi olmaktadır. Hem direk temas engellenmekte hem de şampuanın içinde kimyasal maddeler yok edilmektedir. Bunun yanı sıra diğer bir kullanım şekli de badem yağı ile yapılan saç bakım maskesi olmaktadır. Boş ve temizlenmiş bir şişenin içerisinde badem yağı ve çam terebentin yağı eşit miktarda konularak, birbirine iyice karıştırılmaktadır. Daha sonrasında saçın tamamına masaj yapılarak uygulanmalı ve saçların kapatılması gerekmektedir. Bu kapatma işlemi streç film ile olabileceği gibi ısıtılmış bir havlu ile de yapılabilmektedir.

Çam Terebentin Esansı ve Yağı Arasındaki Fark 2

Isıtılmış havlu streç filme göre daha çok tercih edilmekte çünkü ısı yağın saç derisine daha çok inmesine yardımcı olmaktadır. Daha sonrasında 2,5 saat boyunca sarılı bir şekilde bekletilmeli ve sadece su ile durulanması yeterli olmaktadır. Bazı kişiler çam terebentin yağının kokusundan rahatsız olmaktadır. Bu rahatsızlığı engelleyebilmek için saçlar yıkanırken saç kremi kullanımı ya da duştan sonra saç bakımı için güzel kokan saç bakım spreylerinin kullanılması yeterli olmaktadır.

21 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...