Çam Terebentin Yağı Zararları

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Çam terebentin yağı son dönemlerde kadınların saç bakımı için tercih ettikleri ürünlerden biri olmaktadır. Çam terebentin yağı çam ağacının gövdesinden elde edilen ve hem yağ olarak hem de esans olarak iki farklı şekilde bulunmaktadır. Çam terebentin yağı çok güçlü ve yakıcı bir özelliğe sahip olduğundan saça ya da cilde direk olarak temas edilmesi önerilmemektedir. Bunun yerine hem uygulanması kolay hem de etkisini artırması için şampuan ile kullanılması daha iyi olmaktadır. Kişilerin günlük hayatlarında kullandıkları şampuanların içerisine 20 ya da 25 damla çam terebentin yağı koyması yeterli olmaktadır. Bu sayede şampuanın içerisinde yer alan kimyasalların yok edilmesinin yanı sıra her duşta saç ile temas etmesi sonucunda saçlar canlanmaktadır. Çam terebentin şampuan içerisinde yer almasına rağmen saç bakımı dışında da oldukça faydaları bir doğal yağ olmaktadır.

Çam terebentin yağı faydaları;

  • Çam terebentin cilde uygulandıktan sonra içerisinde yer alan bileşenler sayesinde vücuttaki kılcal damarları uyarmakta ve uyarılan kılcal damarlar sayesinde vücuttaki kan dolaşımını düzenlenmektedir. Bu sayede vücuttaki kan dolaşımı daha dengeli ve sağlıklı olmaktadır. Kan dolaşımının düzenlenmesi, saç derisinde de oldukça etkili olmaktadır. Saç derisinde kan dolaşımının hızlanmasın demek saçların kısa sürede daha sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır.
  • Çam terebentin yağı özellikle kış aylarında kullanılması önerilmektedir. Bu önerinin yapılmasının nedeni de kış aylarında kişilerin bağışıklık sistemleri eğer dengeli ve düzenli beslenme olmaz ise zarar görmekte ve güçsüz duruma düşmektedir. Çam terebentin yağı da vücutta ki bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olduğunda gribal enfeksiyonlar gibi hastalık oranları azalmaktadır.

  • Kadınların her ay yaşadıkları regl dönemlerinde bazı kişilerde bu süreç çok ağrılı geçmektedir. Bu yüzden çam terebentin yağı kullanımı önerilmekte ve bu ağrının azaltılmasına hatta bazı kişilerde ağrı görülmesini engellemektedir.
  • Astım, romatizma ya da şeker gibi kronik rahatsızlıkları olan kişilerin de çam terebentin yağı kullanımı önerilmektedir. Şeker hastalarının düzenli olarak çam terebentin yağı kullanımı sonucunda vücutta ki şeker oranı dengelenmektedir.
  • Vücudun daha dinç, daha sağlıklı ve performansını düzenleyerek halsizlik ya da yorgunluk sıkıntısı çeken kişilerin bu sorunlardan kurtarmaktadır.

Çam Terebentin Yağı Zararları 1

  • Çam terebentinin vücuda faydalarının yanı sıra saç bakımında ya da saç sorunu çeken kişilerin de sorunlarına çözüm olarak kullanılmaktadır. Çam terebentin yağı aslında kişilerin saç bakımlarında kullanıldıktan sonra vücut için faydaları görülmeye başlanmıştır. İlk olarak saç dökülmesi yaşayan kişilerin bu sorunu yaşamasını engellemektedir. Saç dökülmesinin birçok nedeni olsa da uzmanlar tam olarak bir neden belirleyememektedir. Ama genel olarak genetik ya da saç derisine gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığı söylenmektedir. Saç köklerinin yeterince beslenmemesi, temizlenmemesi ve gereken özenin gösterilmesi sonucunda saç dökülmesi meydana gelmektedir. Çam terebentin yağının düzenli kullanımı sonrasında saç derisi beslenmekte ve saç dökülmesinde göz ile görülür azalma meydana gelmektedir.
  • Saç dökülmesini önlediği gibi yeniden saç çıkmasını da sağlamaktadır. Ancak kişiler yeni saç çıkacak denildiğinde kendi saçları gibi saçlarını çıkmasını beklemektedir. Bu yanlış bir bilgi olmaktadır. Çam terebentin yağının etkisini gösterebilmesi için saç dökülmesinde kişilerin tedavi sürecinin başında yer almaları gerekmektedir. Piyasada saç dökülmesi yaşayan kişilerin en çok tercih ettiği tedavi yöntemi olarak da bilinmektedir.

Çam Terebentin Yağı Zararları 2

Çam terebentin yağının zararları da olmaktadır. Bu zararlar çok ciddi olmamak ile birlikte dikkat edilmesi gereken noktalar olarak bilinmektedir. Yakıcı bir yağ olduğundan dolayı göz ile temasından kaçınılması gerekmekte ve kokusu bazı durumlarda kişileri rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden saç kremi ya da güzel kokan bir saç bakım ürünü ile birlikte kullanılması daha iyi olmaktadır.

22 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...