Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Son dönemlerde kâküllü saç modelleri yeniden moda olmaya başlamaktadır. Ancak kâküllü saç modelleri kullanırken kadınların dikkat etmeleri gereken en önemli nokta yüz tiplerinin nasıl olduğunu bilmeleri ve doğru yüz tipine doğru kâkül modelini kestirmelerinden geçmektedir. Eğer yüz tipine uygun olmayan bir kâkül modeli kestirilmez ise kadınların moralleri bozulmakta be görüntü olarak güzel bir görünüm elde edilememektedir. Kâkül modelleri kullanımı normal saç yapımına oran ile biraz daha zor olmaktadır.

Özellikle saç yapısı kıvırcık ya da dalgalı olan kadınların yaz aylarında kâküllerine şekil verme işlemleri zorlaşmaktadır. Çünkü sıcaktan dolayı terlenmekte ve yapılan saçlar bozulabilmektedir. Kâkül kestirildikten sonra saç yapılarına bağlı olarak ne kadar sürede uzadığının takip edilmesi gerekmektedir. Eğer saçlarınız çok çabuk uzuyor ise ayda bir kez kâkül ya da perçem saçlarınızın boylarının yeniden eski haline dönebilmesi için saçların kestirilmesi gerekmektedir. Ancak saçlarınız çok hızlı uzamıyor ise bu süreç 4 aya kadar çıkabilmektedir.

Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark 1 Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark 2

Yüz yapılarının yanı sıra kadınların cilt yapılarının da kâkül kesiminde önemi olmaktadır. Kâkülün nasıl kesildiği önemli olsa da aslında hem cilt hem de saçlar birbirinden etkilenmektedir. Eğer düz ve tüm alnı kaplayan kâkül modeli kesilmiş ise saçlar yağlandığı zaman ve saçlar tüm alnı kapattığından dolayı alın bölgesinde sivilce oluşumu artmaktadır. Ayrıca eğer kişiler yağlı bir cilt yapısına sahip ise saçların yağlanma süresi daha da kısa bir süreye düşmektedir. Örneğin 3 günde yağlanan saçlar kâkül kesildiğinde bir gün içerisinde yağlanmaya başlamaktadır. Bu yüzden kâkül kesimi yapılmadan önce mutlaka düşünülmesi gerekmektedir. Kâkül ve perçem arasındaki fark ise, kâkül daha çok saçın ön tarafına doğru ve düz bir şekilde saç kesimi olur iken, perçem modelleri ise yana ve daha asimetrik şekillerde yapılan kesimlerdir.

Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark 3 Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark 4

Kadınların saç kestirmeden önce modellere bakması ve beğendikleri saç modelini kestirmeleri uygun olsa da kendi yüz tiplerinin o modele uyup uymayacağına karar vermeleri gerekmektedir. Kâkül saç modelleri daha önceki yıllarda çok fazla moda olan ancak bir süre sonra kullanılmamıştır. Son birkaç yıldır moda dünyasına yeniden giriş yapmış ve sadece düz kâkül modellerinin yerine asimetrik ve yandan perçemli saç modelleri de kullanılmaya başlanmaktadır.

Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark 5 Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark 6 Kahkül ve Perçem Arasındaki Fark 7

24 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...