Perma Hangi Yüz Tipine Yakışır? Kimler Yaptırmalıdır? Perma Ne Kadar Süre Kalıcıdır?

Yayınlanma Tarihi: 21 Kasım 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Saçların uzun süre dalgalı bir şekilde kalabilmesi için yapılan uygulamaya perma adı verilmektedir. Uzun ve orta boy saçların yanı sıra kısa saça da perma yapılmaktadır. Bu uygulamanın en büyük avantajı ise saçlarınızdaki dalgaların kalınlığına kendiniz karar verebilmeniz.

Perma Saç

Perma yaptırarak düz saçlara dalgalı ya da kıvırcık bir görünüm verilebilir. Bu konuda en doğru tercihi yapabilmek için perma hangi yüz tipine yakışır bunu bilmek gerekir. Farklı kalınlıkta yapılan perma çeşitleri bulunduğu için herkese yakışacağını söyleyebiliriz. Önemli olan yüz tipine ve saç modeline uygun perma çeşidini tercih etmektir.

Su Dalgası Perma

Son dönemlerin en popüler uygulamalarından birisi su dalgası permadır. Saçların uçlarına yaptırılan iri dalgalar sayesinde saçlar daha dolgun ve havalı görünmektedir. Uzun saçlara çok yakışan bu model orta boy saçlarda da hoş durmaktadır.

Perma Çeşitleri

Perma, saçlara yapılan dalgalandırma işlemidir ve bunların kalınlıklarına göre farklı çeşitleri bulunmaktadır. Kullanacağınız saç modeline göre ince perma ya da su dalgası perma yaptırmayı tercih edebilirsiniz.

Permalı Saç Modelleri

Permalı saç modelleri her yaştan bayanın favorisidir. Saçlara daha havalı bir görünüm kazandıran bu model son yıllarda ombre ile bir arada kullanılmakta ve ortaya harika görüntüler çıkmaktadır. Perma kimler yaptırmalıdır? derseniz, saçlarının uzun bir süre dalgalı ya da düz görünmesini isteyen herkes yaptırabilir.

Perma Yapımı

Perma yapımı sırasında saçlara kimyasal bir işlem uygulandığı için kuaförde yaptırılmalıdır. Bu uygulama yapılırken saçlara özel bir ilaç sürülmekte ve bigudi ile sarıldıktan sonra belirli bir süre saçlar ısıya maruz kalmaktadır. Bu işlem sırasında saçlar epey yıpranacağı için perma yaptırmak isteyenler bu riski göz ardı etmemelidir.

Permalı Saç Bakımı

Uygulanan işlemin sonrasında saçlar çok yıpranacağı için permalı saçların bakımına özen gösterilmelidir. Kuaförün tavsiye edeceği permalı saçlara özel şampuan ve saç kremini düzenli olarak kullanarak ve evde onarıcı bakım uygulayarak saçlarınızı bu yıpratıcı etkilerden kurtarabilirsiniz. Saçlarınıza düzenli olarak uygulayacağınız saç bakım yağı da bu konuda faydalı olabilir.

İnce Perma

Saçlarda kıvırcık bir görünüm meydana gelmesini sağlayan ince perma her bayana yakışmayabilir. İnce perma yapıldığı zaman saçlar biraz daha kabarık görüneceği için bu konu göz ardı edilmemelidir. Saçları normalde kabarık olan bayanlar ince perma yaptırdıklarında ortaya hoş olmayan görüntüler çıkabilir. İnce telli saçları olan bayanlar ise bu perma çeşidini tercih ederek saçlarının daha dolgun görünmesini sağlayabilirler. Bu uygulamayı yaptırmak isteyenler perma ne kadar süre kalıcıdır diye merak edebilirler. Permanın kalıcılığı saçların yapısına göre değişse de ortalama olarak 2 ile 4 ay kalıcılığı olduğunu söyleyebiliriz.

 

21 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...