Perma Nedir, Fiyatı Ne Kadar, Permanın Zararları Nelerdir ve Kimlere Yakışır?

Yayınlanma Tarihi: 28 Ekim 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Perma, farklı yöntemler ile saça kıvırcıklık verme işlemidir. Bu işlem için uygulanan yöntem ve kullanılan malzemelere göre permanın çeşidi değişebilir. Perma yaptırmaya karar verirken saç yapısı, saç kalınlığı, saç modeli ve uzunluğunun mutlaka göz önüne alınması gerekir.

Perma Nedir

Perma, geçici olarak saçlara kıvırcıklık verme işlemidir. Perma ile hazırlanan bukle kalınlıklarına göre farklı modelleri ve isimleri vardır. İri ya da ince perma olarak genelde iki kategoride değerlendirilir. İri permanın bir çeşidi olan su dalgası perma modeli, özellikle uzun saçlara dalga vermek için tercih edilebilir. İnce perma modelleri için ince yapılı bigudiler kullanılır. Saçın uzunluğu ve sıklığına göre bukle kalınlıkları değişebilir. Saçtan alınan tutama göre bu modellerde değişiklik ortaya çıkar. İri perma modelleri ise daha büyük bigudiler ile hazırlanır.

Perma uygulaması öncesinde saçların ıslak ya da nemli olması gerekir. Saçtan istenilen kadar tutam alınır ve bu tutamın her yerine perma ilacı sıkılır. Daha sonra en uçtan dibe kadar perma bigudisi ile sarma işlemi gerçekleştirilir. Saçlara ve yapılan uygulamaya göre 1 saat kadar bekletilir ve daha sonrasında saçlar yıkanarak işlem tamamlanır. 2 ay ile 6 ay arasında değişen süresi vardır.

Fiyatı Ne Kadar

Perma fiyatları uygulama yapılan kuaför ve saça göre değişiklik gösterir. Uzun ya da gür saçlarda permanın fiyatı daha fazla olabilir. Genel olarak 200-300 TL arasında değişen fiyatları vardır.

Permanın Zararları Nelerdir ve Kimlere Yakışır?

Perma saç doğru uygulama yapıldığında herkese yakışabilir. Bunun için uygulama öncesinde kuaförünüz ile birlikte ortak konuşma yaparak en doğru saç modelini bulabilirsiniz. Perma sürekli bakım isteyen saç modellerindedir. Doğru kullanımda her zaman bakımlı bir görüntü elde edilmesini sağlar. Ancak perma uygulaması yapılırken kullanılan kimyasal ilaçlar saçlara zarar verebilir. Özellikle ince yapılı, güçsüz saçlara uygulandığında yanma ya da kolay kırılmaya neden olabilir. Bazı hassas saç derileri için perma ilacı alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunun için uygulama öncesinde ilk defa perma yaptıracak olan bayanlara perma ilacını deneme amaçlı dirsek ya da bileklere uygulamak gerekir. Eğer alerjiye neden olmazsa perma yapılabilir. Perma işlemi sırasında uygulanan ilaç saçların genel yapısını bozar. Perma sonrasında yeterli bakım yapılmadığında saçların çabuk kırılması ile karşı karşıya kalınabilir.

 28 Ekim 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...