Peruk Nasıl Takılır, Nereden Alınır, Boyanır, Taranır?

Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2018 Ekleyen: Pınar SUDE


Farklı nedenler ile saç kaybı yaşayan kadın ve erkekler gerçek saçların yerini tutan peruk modellerini kullanmaktadır. Peruk kullanmak isteyen ya da peruk kullanırken zorluk çekenler için peruk kullanımı ve peruk bakımı hakkında merak edilenleri yazımızın devamında ele aldık.

Peruk Nasıl Takılır?

Saç kayıplarında ya da kısa saçlarda değişiklik yapmak için peruk modelleri kullanılabilir. Erkek ve bayanlarda kullanılan perukların sadece uzunlukları farklıdır. Onun dışında takılması, bakımı ve temizliği aynı şekildedir. Peruk takımı için bayanlar ilk olarak saçları uzunsa güzel bir şekilde toplamalı ve baş kısmına güzelce yaymalıdır.

Bunun nedeni peruk takıldıktan sonra saç üzerinde kabarıklık olmamasını sağlamaktır. Saçlar toplandıktan sonra peruğun ön kısmından hafifçe bastırılır. Peruk kenarlarından eliniz ile açın ve saçların tamamını içine alıp yayın. Erkek peruk takımında ise kısa saç olduğundan ilk adım atlanır, diğer adımlar aynı şekilde uygulanır.

Peruk Nereden Alınır?

Peruk, saç ürünleri satan büyük mağazalarda ya da sadece peruk üzerine kurulan fabrikaların satış mağazalarında bulunabilir. Bu mağazalar normal mağaza olabileceği gibi onlien satış mağazası da olabilir. Hediyelik ürün satışı yapılan ya da bayanlar üzerine ürünlerin satıldığı online satış mağazalarında da perukları bulabilirsiniz.
Peruk fiyatları kalitesine, modeline ve uzunluğuna göre değişiklik gösterir. Uzun bir saç modeline sahip perukları daha yüksek fiyat ile satın alabileceğiniz gibi kısa saç modellerinin peruklarını daha uygun fiyat ile satın alabilirsiniz.

Peruk Nasıl Boyanır?

Gerçek saç peruk türleri farklı renge boyanabilir. Bu perukların boyanması için normal saç boyaları kullanılabilir. Peruk saçlarının boyanmasında sıcak saçlara uygulanan işlemlerden daha fazla dikkat edilmesi gerekir. İlk olarak saçların birbirine karışmasının engellenmesi için bir fırça ile taranması gerekir.

Tarama işleminden sonra saç boyası peruk saçlarının her yerine sürülür. Yalaşık 15 dakika beklemenin ardından peruk yıkanır. Bu şekilde kısa süre bekleme ile peruk saçlarına boya yapılabilir. Normal saçlara uygulandığı gibi uzun süre saç boyası uygulandığında peruk saçlarında yanma meydana gelebilir.

Peruk Nasıl Taranır?

Peruk saçları birbirine çok çabuk dolaşan saçlardır. Bu saçları dolaştığında normal saçlar gibi açmak mümkün değildir. Bu nedenle dolaştırmamaya çalışmak gerekir. Peruğu başa taktıktan sonra taramak daha uygundur. Bunun için yumuşak saç fırçaları kullanılabilir. Yumuşak fırçalar ile saçların taranması ve açılması gerekir.
24 Ocak 2018

Yorumlarınızı bekliyorum...