Rasta Saç Modeli

Yayınlanma Tarihi: 8 Haziran 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Rasta saç modelleri her ortamda dikkat çeken, kişinin tarzını bütünü ile yansıtan saç modelleridir. Rasta görünüşü ve yapılışı itibariyle tamamen farklıdır. Pek çok kişinin aklındaki soru işaretleri rasta yaptırmadıkça veya yapılışı izlenmedikçe giderilemez. Rasta yapan yerler arasında küçük ayrıntılar dışında rastayı yapış şekilleri aynıdır. Rasta saç modeli yapmak çok uzun bir işlemdir. Rastanın yapılışının zor olması, ücretinin fazla olması ve hakkındaki dedikodular kişileri rasta yaptırmaktan soğutmaktadır.

Rasta hakkında pek çok dedikodu bulunmaktadır. Rastanın bitlendiği ve içinde böcekler gezdiği hatta rastanın koktuğu söylenmektedir. Tüm bunlar rastanın ne olduğunu bilmeyen kişilerin uydurduğu birkaç şeydir. İyi bakılan ve yıkanan saçın kokma şansı yoktur. Rasta bakımı tamamen kişiye aittir. İlk iki-üç hafta rastanın yıkanması önerilmez. Anak kokma ihtimaline karşın sabun ile hafif yıkamalar yapılabilir.

Rasta saç modeli bayanlara ve erkeklere uygulanabilir. Rasta erkek saç modeli diye ayrılabilecek modeller yoktur. Kadınlar ve erkekler rahatlıkla aynı modeli kullanabilirler. Rasta saç modeli erkeklerde kullanışlı mıdır?

Rasta Saç Modeli Nasıl Yapılır?

Rasta Saç Modeli 5

Rasta yapımı oldukça meşakkatli bir işlemdir. Her kişinin saç uzunluğuna ve gürlüğüne göre fiyatı değişir. Kişiye net bir fiyat söylenmesi tecrübeli kişilerin işi değildir. Kişi rastayı ilk yaptıracağında çok iyi bir yere yaptırmalıdır.  Tecrübeden burada bahsedilmesi çok önemlidir. Çünkü saça rasta yapılması hiç kolay değildir. Yapılan rastanın yanı sıra rastaların duruşu çok önemlidir. Eğer rasta darmadağın görünürse kişinin o rastayı o an kestirmesi gerekir. Hiç kimse saçına da parasına da kıymak istemez. Bu nedenle rastayı yapacak olan yerler çok iyi araştırılmalıdır.

Rasta Saç Modeli 1

Rastanın pek çok uygulanış yöntemi vardır. Ancak bu yöntemlerin en popüleri ve en kullanışlısı tığ ile yapılan rastadır. Rastanın tığ ile yapılması balmumu kullanılmaması pek çok kişinin rasta yaptırmayı düşünmesini sağlamıştır. Rastanın nasıl yapıldığından bahsetmeden önce rastayı kimin yaptığından bahsetmek gerekir. Pek çok kişi rastanın nerede yapıldığı bilmez. Rasta saç ile ilgili bir işlem olsa da bu işlemi kuaförler gerçekleştirmez bunun nedeni çok ayrıntılı bir iş olmasıdır. Tek bir rastanın yapılması kırk dakikayı alabilmektedir. Haliyle tüm saça rasta yapmak saatler alır. Bunun üzerine saça ek rastalar hazırlanmaktadır. Düşünüldüğünde bir kişinin rasta işlemi birkaç gün sürmektedir. Genellikle üç gün içerisinde tamamlansa da bu düzen kuaförlerin uyabileceği bir düzen değildir. Rasta işlemi genellikle büyük şehirlerde uygulanabilir bir işlemdir. Türkiye’de çeşitli sebeplerden dolayı yaygın olmayan rastayı iyi yapan bir yer bulmak çok zordur. Bunun için rasta yaptıracağınız yer ile yüz yüze konuşmanız ve daha önce yaptığı rastaları incelemeniz çok önemlidir. Şansınız varsa kendisine rasta yapmış olan birileri ile bile karşılaşabilirsiniz.

Rasta Saç Modeli 2

Rastanın balmumu ile yapıldığını duymuşsunuzdur. Zaman içerisinde balmumu ile rasta yapma işlemini yerini tığ ile rasta yapma almıştır. Tahmin edebileceğiniz üzere bu çok zahmetli ve çok ince bir iştir. Tığ yardımı ile saçın belirli yerinde düğümler atılması ve saçların birbirinin içerisinden geçerek dolanması gerekmektedir. Bu nedenle çok uzun sürmektedir. Ancak bu şekilde yapılan rastalar daha doğal ve sağlıklı olmaktadır.

Rasta Saç Modeli 3

Rasta kullanıldıkça yumuşar. Ancak asla çözülmezler. Bu yüzden rasta yapılacak olan yerin iyi seçilmesi defalarca söylenir Bu işlem geri dönüşü olan bir işlem değildir. Rastayı çözmek mümkün değildir. Zaman içerinde tüylenme ihtimali olsa da bakım yaptırarak bunun önüne geçebilirsiniz. Rastadan kurtulmanın tek yolu saçınızı kestirmektir. Zaman içerisinde dipten yeni saçlarınız çıkar. O saçların bakımı üç-dört ayda bir yapılır.

Rasta Saç Modeli 4

8 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...