Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm Karanfil

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Baharat olarak karanfil özellikle hoş kokusu ile ağız kokusunu gidermede kullanılır. Bunun yanında karanfilin diş ağrısı olan kişiye ilk önerilen doğal çözümlerden olduğunu hemen hemen herkes bilir. İçeriğinde A, E ve B6 gibi değerli vitaminleri barındıran karanfil, potasyum, kalsiyum,manganez ve sodyum bakımından da oldukça zengindir. Uçucu yağlar ve  Omega3 ve omega6  barındırır.

Karanfilin en önemli özelliği antibakteriyel olmasıdır. Karanfilin saça faydaları hızlı ve etkilidir. Saç bakımında uygulaması oldukça kolay bir çözümdür. Canlandırıcı etkisini kısa sürede gösterdiği için saç dökülmesine bitkisel çözüm ürünleri arasında eksik etmeyeceklerimiz arasındadır.

sac dokulmesine karanfil

Karanfil kürü ile hem hoş kokan hem de sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Karanfil bakımı nasıl yapılırdan önce karanfilin saça faydaları nelerdir bunları sıralayalım.

1.Saça hacim kazandırır: Özellikle incel telli saçlar sağlıklı olsa bile sönük durdukları ile saçlar sağlıksız ve cansız gözükebilir. Karanfil bakımı ile daha gür görünen hacimli saçlara sahip olabilirsiniz. Beslenmenin saç bakımında çok önemli olduğunu hatırlatarak karanfil bakımı sayesinde de saçlarınıza dolgun bir görünüm kazandırabilirsiniz.

2.Saç dökülmesini önler: Stres, düzensiz beslenme, kimyasal işlemler, ısıya maruz kalma, hormonal düzensizliklerin olması,  mevsim değişiklikleri ve sağlığa uygun olmayan diyetler saç dökülmesinin baş sebeplerindendir. Bu faktörlerin etkisinin azalması çok kısa bir sürede olmayacağı için karanfil bakımı saç dökülmesinde birebirdir.

3.Yeni saç oluşumunda etkilidir: Çeşitli sebeplerle dökülen saçların yerine yeni saçların çıkması folikül adı verilen saç köklerinin sağlıklı kalması ile mümkündür. Sebum adı verilen yapı yağ, toz ve ölü hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşur ve bu yapı saç köklerinin hava almasını engeller. Yeniden saç oluşumu için foliküllerin hava alması gereklidir. Karanfilin antibakteriyel özelliği sayesinde karanfil bakımı bu anlamda saça en fazla etkisi olan doğal üründür.

sac dokulmesine karanfil

4.Saça parlaklık verir: Saç dökülmesine bitkisel çözüm olan karanfili bakımı saça parlaklık vererek sağlıklı görünmesini sağlar.

5.Canlılık kazandırır: Park ve canlı saçları kim istemez sloganı ile piyasada satılan birçok saç bakım ürününden beklediğiniz sonucu almadıysanız bir de karanfil bakımını deneyin. Karanfil bakımı sayesinde saç telleriniz pürüzsüzleşir ve istediğiniz canlı, parlak ve hacimli saçlara kavuşabilirsiniz.

6.Karanfil bakımı düzenli yapıldığında saç uzamasında etkisi hemen farkedilecektir.

7.Saç kırıklarını onarır: Güneş, kimyasal işlemler, saç şekillendiricilerin ısıl etkisi saçın kurumasına ve kolay kırılmasına neden olur. Bu sorunun en önemli çözümü saçın nemlenmesini sağlamaktır. Karanfil bakımı da saça ne sağlayan en etkili çözümlerdendir.

8.Saç köklerini güçlendirir ve mantar oluşumunu önler: Sağlıklı bir saça sahip olmanız, saçlarınızın dökülmemesi, kepek olmaması ve diğer tüm saç sorunlarının giderilmesi için sağlıklı saç köklerine sahip olmanız şart. Yoksa ne yaparsanız yağın sonuç alamayacaksınız. Karanfili bakımı, saç köklerinizin nefes almasını sağlar, kan dolaşımını hızlandırır ve saç köklerini besler. En önemli saç sorunlarından biri saç derisinde mantar oluşumudur. Karanfil bakımı, temiz ve sağlıklı saç köklerine sahip olmanızı sağlar.

9.Saçlarınızın kolay şekil almasını sağlar: Saçlarınıza ekstra bir yumuşaklık sağladığı için inatçı saçlar gibi saçlarınıza şekil vermekte zorlanmazsınız.

10.Saç köklerinin oksijen ihtiyacını karşılar: Saçların uzaması, dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi ve saç sağlığı için saç köklerinin hava almaya ihtiyacı vardır. Hava alamayan saç hücreleri karanfil bakımı ile canlanır ve sağlıklı saç diplerine sahip olmanızı sağlar.

sac dokulmesine karanfil

Karanfilin saça faydaları azımsanamayacak kadar. Bu kadar faydası olan karanfil bakımı nasıl olur tarifi görünce oldukça şaşıracaksınız.

Malzemeler

  • 1 çay bardağı karanfil
  • 1 lt (5 su bardağı) su

Uygulanışı

1 litre suyun içine karanfilleri atın ve 24 saat bekletin. Ardında elde ettiğiniz suyu süzün. Karanfil bakımı için karanfil suyumuz hazır. Bu su ile tarağınızı ıslatın ve saçınızı tarayın. Ya da saç köklerine bir sprey şişe yardımıyla püskürtebilir ve sonrasında saç diplerine masaj yaparak da karanfil suyunu uygulayabilirsiniz. Karanfil suyu yağ barındırmadığı için durulama da gerektirmez. Haftada 4 kez uygulayabileceğiniz bu kür sayesinde saç dökülmesinin azaldığını ve zamanla yeni saç çıkmasında etkili olduğunu göreceksiniz.

sac dokulmesine karanfil

Karanfil bakımı için karanfil yağını da kullanabilirsiniz. Saç köklerinin beslenmesinde karanfil yağı da etkilidir. Eşit miktarlarda karanfil yağı, zeytinyağı ve lavanta yağını karıştırarak bu yap ile saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. 

26 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...