Saçların Son Gözdesi Argan Yağı

Yayınlanma Tarihi: 27 Ocak 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Saçların hem bakımında son gözde herkesin bildiği gibi argan yağları. Saç bakımında yarattığı güçlü etki nedeni ile birçok marka argan yağı ürünlerini kendi markaları altında satmaya başladı. Argan yağı içeriğinde %70 oranında A ve E vitamini ve oleik asit barındırır. Bu vitamin ve mineraller sayesinde de saçı besler, güçlendirir ve yeniler. Yağının elde edildiği argan meyvesi badem gibi kabuklu bir yapıya sahiptir. Toplanması ve işlenerek yağ haline getirilmesi oldukça zor olan argan yağı  altın yağ olarak da anılmaktadır.

Argan Yağının Saça Faydaları

 • Saça olan faydaları nedeni ile altın sıvı olarak da değerlendirilen argan yağı, donu ve mat görünen saçları canladırır. Saçları sağlığına kavuşturur ve parlaklık sağlar.
 • Saçı doğal olarak nemlendirir, karışmasını ve saçın dolaşmasını engeller. Saçın daha kolay taranmasını ve şekil almasını sağlayan argan yağı özellikle nemli havalarda saçın kabarmasını önler.
 • Argan yağının saça faydası denilince ilk akla gelen saçın elastikiyetini artırmasıdır. Bu nedenle aşırı yıpranmış ve işlem görmekten dolayı koparak dökülmeler olan saçlar için birebirdir.
 • E vitamini saç için önemli vitaminler arasındadır. E vitamini argan yağı içinde oldukça yoğun bir şekilde bulunduğu için saçı besler.
 • Antioksidan etkisi olması nedeni ile yıpranan saçların toparlanma sürecini kısaltır.
 • Argan yağı saçta ve saç derisinde kalıntı bırakmaz. Bu nedenle saç derisine ve saç tellerine zarar vermez.
 • Saçı doğal olarak nemlendirir. Nemi saç ve saç derisine hapseder, kurumuş ve kırılmış saçların böylelikle hızlıca toparlanmasını sağlar.
 • Omega 3 ve Omega 9 gibi doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan argan yağ saç köklerini besler. Saçı güçlendirir. Doğal faktörlerden dolayı zarar görmüş saçları dayanıklı hale getirir.
 • Saçın keratin ihtiyacını karşılar.
 • Saç hücrelerinin bağlarının güçlenmesinde etkilidir.
 • Argan yağının saç faydası noktasında kadınların en çok dikkatini çeken madde saç uzamasına olan etkisidir sanırız. Argan yağı, saç köklerini beslemesi nedeni ile saçın daha hızlı ve çabuk uzamasında etkilidir.

  argan yagi sac bakimi

Argan Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Saça maksimum fayda sağlanması ile argan yağı kullanımı doğru yöntemlerle olmalıdır. Yağı banyoya girmeden önce uygulayabileceğiniz gibi duş sonrasından da uygulayabilirsiniz.

Duştan önce kullanımda, elinize döktüğünüz argan yağını, saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirin. Daha sonrasında  tüm saçınıza argan yağını sürün.  İri dişli bir tarak yardımı ile saçınızı tarayarak tüm saçınıza uyguladığınızdan emin olabilirsiniz. Streç ile kapladığınız saçınızda argan yağını 1 saat kadar beklettikten sonra saçınızı durulayın ve ardından temizleyin.

argan yagi sac bakimi

Duş sonrasında kullanmak istiyorsanız nemli saça uygulamanız çok iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Nemli saçınıza uygulamak için tarağınızın ya da fırçanızın üzerinde damlatacağınız argan yağı ile saçınızı tarayın ve doğal olarak kurumaya bırakın.

Argan yağı kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta argan yağının saçta ne jadar süre bekletileceğidir. Argan yağının uzun süre saçta durmasında bir sakınca yoktur. Tüm bakım kürleri gibi saçta ne kadar fazla kalırsa etki etmesi o kadar fazla olacaktır. Gece saç diplerinize ve saç uçlarınıza uyguladığınız argan yağının, streç ile saçınızı sararak sabaha kadar saçınızda kalmasını sağlayabilirsiniz.

27 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...