Soğan Suyu ile Saç Uzatma

Yayınlanma Tarihi: 12 Mart 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Kadınların en çok önem verdikleri konulardan biri de saçları olmaktadır. Saç bakımı kolay gibi gözükse de kendi içinde incelikleri bulunmaktadır. Saç konusunda insanların doğru bildiği yanlışlar çok fazla olmaktadır. Bunlardan biri saç uzatma konusu olmaktadır. Kişilerin saçlarının uzaması genetik olarak birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Kimi insanın saçı çabuk uzasa da kimisinin ki zaman geçmesine rağmen çok zor uzamaktadır. Saçların uzamasında, uzamayı engelleyecek faktörlerin ortadan kaldırılması da gerekmektedir. Saç uzatmak için kullanılacak kimyasal maddeler olduğu gibi kadınlar evde hazırladıkları doğal saç kürleri ile de saçlarını uzatmaktadırlar. Ancak saç uzatmak derken saçların birden uzaması hiçbir zaman söz konusu olmamaktadır. Yapılan bu doğal kürler hem saça gereken bakımı sağlamakta hem de saçların uzama süresini biraz olsun azaltmaktadır.

Saçların uzaması aslında bir nevi saçın gereken bakımı almasından sonrasında gerçekleşmektedir. Saç uçlarında meydana gelen kırıklar ve yanmalar saçların uzamasını engellemez ancak süreyi uzatmak ile birlikte sağlıksız bir şekilde uzamasına neden olmaktadır. Bu yüzden her 3 ayda 1 kadınların saçlarının uçlarında oluşa kırıkları aldırması ve saçın yenilenmesini sağlaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra evde saçlar için hazırlanacak kürlerden biri de soğan suyu olmaktadır. Soğan suyu saç bakımında aslında en çok tercih edilen ürünlerden biri olmaktadır. Biraz kokulu olduğundan dolayı kokuyu giderici malzemeler ile kullanılması gerekmektedir.

Soğan suyu saç uzatma da etkili olmasının nedeni de, soğanın besleyici ve onarıcı olmasından kaynaklanmaktadır. Gündelik hayatta da tüketilen soğan vücudun önemli bir besin kaynağı olmak ile birlikte vücutta oluşan yaraların da iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Saç uzatma da kişilerinde saçlarına gereken bakımı yapmaları ve saçlarını korumaları gerekmektedir. Soğan kürü saç uzatmasının yanı sıra saç dökülmesini engellemesi, yeni saç çıkarma, saçta oluşan beyazı engelleme ya da saç derisinde meydana gelen mantar oluşumunu engelleme gibi faydaları da bulunmaktadır.

Soğan Suyu ile Saç Uzatma 1

Soğan suyunun saça faydaları arasında yer alan ilk neden içerisinde yer alan sülfürden kaynaklanmaktadır. Sülfür, kolajen dokularının üretimini artırmakta ve saç uzamasında da kolajen dokuları yer almaktadır. Sülfürün yanı sıra soğan içerisinde demir ve kükürt bulunmaktadır. Bu iki mineral de saç derisinde ki kan dolaşımını artırmakta ve kan dolaşımı arttığından saçlar uzamaktadır. İçerdiği B ve C vitaminleri de saçların hem bakımında hem de uzamasında rol almaktadır. Soğanla saç uzatma aslında kişilerin kısa zamanda kolay bir şekilde saçlarının yenilenmesine neden olmaktadır.

Soğan Suyunun Saça Faydaları

Soğan suyu saça temas edilmeden önce saçların temiz olması gerekmektedir. Temiz saça uygulanan soğan kürleri daha etkili olmaktadır.

  1. Soğan Kürü; 4 adet orta boy soğan kabukları soyularak, kaynamış 1 litre suyun içerisine konulmalı, kaynatılmalı ve sonrasında 10 dakika boyunca soğuması için bekletilmelidir. Soğuyan soğan kürünü, yıkanan yeni saçlar ile durulayın ve 1 gün boyunca hiç yıkanmaması gerekmektedir. Ancak bu koku bazı kişilerde hiç rahatsızlık yaratmazken, rahatsız olanlarda olabilmektedir. Kokudan rahatsız olan kişilerin 3 saat bekledikten sonra saçlarını yıkayabilmektedirler.
    Soğan Suyunun Saça Faydaları
  2. Soğan Suyu ile Saç Uzatma; orta boy soğan soyulmalı ve 250 mililitre suyun içerisine konularak kaynatılması gerekmektedir. Kaynatılan soğan süzülerek edilen soğan suyu bir su bardağının içerisine konulmalı ve soğumaya bırakılması gerekmektedir. Soğuyan soğan kürünün içerisine bir tatlı kaşığı bal konulmalı ve iyice karıştırılması gerekmektedir. Daha sonrasında elde edilen karışım ile saç diplerine masaj yapılmalı ve iyice yıkanması gerekmektedir.

11 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...