Topuz Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 6 Ocak 2017 Ekleyen: Pınar SUDE


Topuz, saçların başın her hangi bir bölümünde öbek şeklinde toplanmasına verilen addır. Saç modeli, saç uzunluğu, saç yapısı ve kişinin kendi zevkine göre değişen şekilleri bulunna bu saç modeli, günümüzde bayanların en sık kullandığı modellerdir. Evde de pratik şekilde yapılan topuz modelleri, farklı saç aksesuarları ile zenginleştirilip daha hoş bir görüntü elde edilebiliyor.

Topuz yapımına geçmeden önce saçlarınıza en uygun modeli seçtiğinizden emin olun. Bunun için örnek resimleri inceleyin ve buradaki saçlar ile kendi saçınızı kıyaslayın. Eğer benzer özelliklerde iseler bu modeli deneyebilirsiniz. Benzer şekilde kıyaslamayı saçın uzunluğu için de yapabilirsiniz.

Topuzların yapım aşamaları modeline göre değişir. Kimi topuz modelleri evde kişinin kendi kendine yapamayacağı zorluğa sahiptir. Biz bugün sizlerle evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz basit topuz modellerinden örnekler vereceğiz.

Topuz Nasıl Yapılır 1

Topuz denilince pek çoğumuzun aklına gelen balerin topuzu evde yapılan en basit topuz modelidir. Yukarıdan bağlanan at kuyruğu saçın bir topuz süngeri ile topuz halini alması şeklinde uygulanan saç modeli, dakikalar içinde sizi özel bir saç modeline kavuşturur. Aynı modeli topuz süngeri olmadan da sadece saçı dolayarak da elde edebilirsiniz.

Topuz Nasıl Yapılır 2

Yukarıdaki şema donut topuz nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak verilebilir. Balerin topuzunda olduğub gibi saçın bağlanması ve süngeri geçirilmesi ile yapılan bu saç modeli, farklı olarak saçların içe doğru kıvrılması ile oluşturulur. Balerin topuzundan daha aşağıda ve daha yuvarlak şekilde yapılan bu saç modeli, adını şeklinden alır.

Topuz Nasıl Yapılır 3

Resimdeki fiyonk topuz yapımı ile çok kısa sürede hoş ve sevimli bir saç topuzu yapabilirsiniz. Bu saç modelini genç kızlar ve kız çocuklarına daha çok yakıştırsak da ruhu genç kalan tüm bayanlar uygulayabilir.

Topuz Nasıl Yapılır 4

Örgü ile yapılan dağınık ve yandan topuz modelini aşamaları izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Bu saç modelini günlük ve özel günlerde kullanabilirsiniz.

Topuz nasıl yapılır sorusuna cevap olarak hazırladığımız yazımızda farklı saç topuzu modellerine yer verdik. Bu modellerin uygulanması sırasında genelde bir yardım gerekmez. Acil durumlarda kurtarıcı özelliği olan evde topuz modellerini deneyerek zamanla bu modellerin yapımında ustalaşabilirsiniz. Kendinize uygulayabileceğiniz gibi sevdiklerinizin saçlarında da deneyebileceğiniz topuz modellerini kendi hayal gücünüze göre değişik aksesuarlar ile daha farklı modellere çevirebilirsiniz.

14 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...